Yoğurtlu Havuç Salatası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yoğurtlu Havuç Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Havuç Salatası, Ana yemeklerin yanına çok yakışan oldukça lezzetli bir gıda türüdür. Yoğurt ve havuç birleşimiyle ortaya çıkan bu değerli besin maddesi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığı açısından birçok fayda sağlar. Yapımı kolay olan bu salata ekonomik yönden de cep yakmaz niteliktedir. Krema gibi ağızda eriyen bu leziz salata sindirim sistemini olumlu yönde etkileyerek hazmı kolaylaştırır. Özellikle et yemeklerinin yanında tat bakımından damaklarda eşşiz bir iz bırakan yoğurtlu havuç salatası tek başına katkı maddesi içermeden yapılmaktadır. İsteğe göre farklı garnitür veya mayonez eklenip de tercihe göre belirlenebilir.

Yoğurt ve havuç birleşiminden elde edilen bu salata türü herkes tarafından beğenilerek tüketilmektedir. Bahse konu olan bu gıdanın yapımı hususunda havuçların haşlama veya yağda kızartma yöntemiyle yoğurtlu salata haline getirilmesi mümkündür. Damak zevkine göre şekillenen bu seçenekler ayrı bir lezzete kapı açmaktadır. Yoğurt seçiminde ekşi olmayan ve süzme olanı tercih edildiğinde salata kıvam ve tat bakımından hem göze hem de mideye hitap edecektir. İştahları kabartan bu salata taze tüketildiği taktirde sağlık yönünden birçok yararı beraberinde getirecektir. Yoğurt ve havuç salatasına sarımsak ve tereyağı da ilave edilince lezzetine lezzet katan bir besin ortaya çıkar. Bu hususta tercihi sizlere bırakıyoruz.

Söz konusu yoğurtlu havuç salatası için havuçların direk kullanımı doğru olmaz. Sert nitelikteki bu sebzenin birtakım işlemlerden geçirilmesi şarttır. Bu konuya yönelik havuçların rendeleme usulü ile yapıp içerisinde kavrulması veya istenilen ebatlarda doğranıp yağda kızartıldıktan sonra yoğurt ile buluşturulması mümkündür. Öte yandan havuçların haşlanıp ince kıyım halinde doğrama veya robottan geçirilme işlemiyle de yoğurtlu salata yapımına dahil edilmesi aperatif yöntemler içerisinde yer almaktadır.

Yoğurtlu Havuç Salatası İçin Gerekli Malzemeleri
 • 7 adet havuç
 • 3 su bardağı yoğurt
 • 2 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Tuz
Yoğurtlu Havuç Salatası Nasıl Yapılır?

Yoğurtlu havuç salatası ile yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu leziz salatanın yapılışı için öncelikle havuçların yıkanıp bir miktar su içerisinde bütün olarak haşlanması gerekmektedir. Öte yandan sarımsakların soyulup ezme yöntemiyle belli bir kıvama getirilmesi sağlanır. Bu noktada sarımsakların içine az miktarda tuz ilave edilmesi ezme aşaması yönünden kolaylık sağlayacaktır. Bu işlemlerin ardından haşlanıp yumuşak bir hale gelen havuçlar soyularak rendeleme işlemine tabi tutulur. İstenildiği taktirde havuçların ince olarak halka şeklinde kesilmesi de mümkündür. Daha sonra derin bir kap içerisine yoğurt alınarak çırpılır. Eğer ki süzme yoğurt kullanacaksanız bu işlemin yapılmasına gerek yoktur. Diğer yandan yoğurdun içine rendelenmiş havuç ve sarımsak eklenerek karıştırılır. Hazırlanan yoğurtlu havuç salatası servis tabağına alınır. Son olarak da tereyağı pembeleşene kadar kızartılıp sıcak haliyle yoğurtlu havuç salatasının üzerine dökülerek sunuma hazır hale getirilir.

Afiyet olsun.

Yoğurtlu Havuç Salatası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yoğurt Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yoğurt Çeşitleri Nelerdir?

Yoğurt Çeşitleri Nelerdir?

Etimekli Yoğurtlu Salata Tarifi ve Malzemeleri

Etimekli Yoğurtlu Salata Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Erişte Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Erişte Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Mezeler Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Mezeler Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Patates Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Patates Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Havuç Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Havuç Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Börek Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Börek Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6