Yoğurt Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yoğurt Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu yemekler: Süte maya katılarak, sütün bu maya ile mayalanması sonucu meydana gelen bir besin maddesidir. Manda, İnek, koyun veya keçi sütünden yapılır. Bakterileri öldüren bir etkisi olan yoğurt, sindirimi kolaylaştırır. İçeriğine protein, yağ ve karbonhidrat barındırır.

Biz Türklerin Milli bir yiyeceği durumunda olan yoğurt, ilk defa hangi devirde ve ne şekilde yapılmış olduğu meçhuldür. Buna karşın ABD'nin yaklaşık olarak 40-50 sene kadar önce, Avrupa'nın ise yirminci asrın başlarından itibaren tanıyıp yapmaya başlayabildiği yoğurt, Türk ülkelerinin ise en az 1000 sene öncesinden yaptığı ve gerek yoğurtlu yemekler ile gerekse sade olarak yediği bir yiyecektir.

Yurdumuzun her bölgesinde, özellikle ağır yemeklerin yanında gerek sulandırılmış ayran suretiyle gerekse sade yoğurt olarak katık yapılarak yenilmesinin yanında, yöresel olarak yoğurtla yapılan onlarca yemek türü vardır. Yazımızda yoğurtla yapılan yemeklerin isimlerinin bir kısmını zikrettikten sonra basit bir yoğurtlu yemek tarifini vereceğim.

Yoğurt ile yapılan yemekler

Burada verdiğim yemek isimleri, yoğurt ile yapılan ve aklıma gelenlerin bazılarıdır. Yine bu yemek isimlerinin bazısı yörelere göre değişebilmektedir. Örneğin; bazı yörelerde yapılan “ayranlı çorba” yemeğine, bazı yörelerde “ayran aşı” denildiği gibi. Yoğurtla yapılan bazı yemekler şunlardır; Dip Soslu Tavuk Köftesi. Tavuk Salatası, İskender kebabı, Havuç Salatası, Yoğurtlu Pideli Kebap, Ayranlı köfte Naneli Ayran, Yoğurtlu Semizotu Salatası, Tavuklu Siron, Tavuklu Omlet, Göbekli Tavuk Salatası, Haydarili Kabak Ruloları. Sebzeli Tavuk Salatası, Renkli Makarna Salatası, Saçaklı (Sakallı) Poğaça. Biber İçi Omlet, Mantar Kurabiye, Marul Cacığı, salatalık cacığı, kabak cipsi, Yoğurtlu Salatalık Salatası, Kerevizli Portakal Kanepeleri, Yoğurt Soslu Bulgur Köftesi, İtalyan Omlet (Dolmalık Biberli, Mantarlı ve Çörek Otlu), Yalancı Çerkez Tavuğu, Körili Cevizli Yoğurtlu Patates Pastası, Yoğurttan bu kadar söz ettikten sonra basit olarak yapılan yoğurtlu yemeklerden bir örnek vermezsek olmaz dedik.

Yoğurtlu makarna yemeği için gerekli malzemeler
  • 1 makarna paketi
  • 500 gr yoğurt
  • 5 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı margarin yağ
  • Tuz, kırmızı toz biber
Yoğurtlu makarna nasıl yapılır?

Makarnayı tuzlu sıcak suda haşlayıp, bir süzgece alınız üstüne soğuk su döküp, iyice süzünüz. Sarımsağı tuzla beraber havanda dövüp, yoğurdun içine koyup karıştırın. Makarnaları bir tencereye boşaltınız, üstüne de hazırlanan sarımsaklı yoğurdu döküp karıştırın. Bir tava içinde yağı eritip, üzerine bir çay kaşığı kırmızıbiber koyup, karıştırın. Ocaktan indirin. Makarnaları tabaklara koyup, üzerine bir kaşıkla hafif serpiniz.

Yoğurt Yemekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yoğurtlu Ispanak Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Ispanak Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Şehriye Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Şehriye Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Limonlu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Limonlu Kek Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Havuçlu Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Havuçlu Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yoğurtlu Pişi Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Pişi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yoğurtlu Hamur Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurtlu Hamur Tarifi ve Malzemeleri